www.seniorzy.lodz.pl
Strona główna Facebook Bip

Niedziela, 20 Sierpnia 2017


AKADEMIA KULTURY SENIORA

drukuj wpis

Wszystkie osoby 60+ zainteresowane bliższym poznaniem łódzkich instytucji kulturalnych zachęcamy do udziału w projekcie Zespołu ds. Seniorów pn.  Akademia Kultury Seniora. 

 

 

O AKADEMII KULTURY SENIORA

Celem projektu jest zwiedzanie miejskich instytucji od kulis oraz poznawanie historii i pełnej oferty danej placówki. W związku z dużym zainteresowaniem, jakim cieszył się trwający pół roku pilotażowy etap realizowany we współpracy z Wydziałem Kultury, Zespół ds. Seniorów zdecydował się na kontynuację projektu. Harmonogram spotkań jest obecnie w przygotowaniu.  

NAJBLIŻSZE SPOTKANIE - W PRZYGOTOWANIU

 

 

UDZIAŁ W SPOTKANIACH

1.    Spotkania mają formę warsztatów/ spacerów/ spotkań z ludźmi sztuki. Ze względu na ich charakter liczba uczestników jest ograniczona. Liczbę uczestników poszczególnych spotkań określają instytucje kulturalne. 
2.    Zależy nam, aby w projekcie miały okazję brać udział zarówno osoby regularnie uczęszczające na spotkania, jak również te, które dopiero zaczynają aktywnie spędzać czas. W związku z powyższym, mając na uwadze ogromne zainteresowanie projektem 
i ograniczoną liczbę miejsc, prosimy o przestrzeganie poniższych zasad dot. zgłaszania udziału w Akademii Kultury Seniora:

  • Zapisy przyjmowane są od 1 dnia miesiąca, w którym odbywa się dane spotkanie (chęć udziału można zgłaszać drogą telefoniczną, mailową lub osobiście);
  • Zapisy dotyczą wyłącznie spotkania odbywającego się w miesiącu, w którym zgłaszany był udział;
  • Przyjmujemy wyłącznie indywidualne zapisy (wyjątek – małżeństwa);
ZAPISY 

 

 

Tel.: 42 638 47 31 / 42 638 47 30
e-mail: k.jarosinska@uml.lodz.pl 

 

 

ZA NAMI...

 10 LISTOPADA - TEATR LALEK ARLEKIN  

W ramach pierwszego powakacyjnego spotkania projektu "Akademia Kultury Seniora" Zespół ds. Seniorów oraz Teatr Lalek Arlekin zaprosił seniorów do udziału w Laboratorium Artystycznym dla dorosłych:" FOKUS NA… " , w ramach którego uczestnicy spotkali się z dr Cezarym Marasińskim, którego twórczość widzowie Teatru mogli podziwiać od 13 października w Galerii A „w piwnicy”. Wystawa prac wykonanych w unikalnej technice - „Ebru: realistyczne w formie, kosmowitalne w treści” była punktem wyjścia do rozmowy z artystą o prezentowanych pracach oraz wysłuchania arcyciekawej opowieści o jego artystycznych poszukiwaniach twórczych i filozoficznych zarazem. 

FOTORELACJA 

 

 16 CZERWCA - CENTRALNE MUZEUM WŁÓKIENNICTWA W ŁODZI  

FOTORELACJA 

Kolejne spotkanie Akademii Kultury Seniora odbyło się dn. 16 czerwca w Centralnym Muzeum Włókiennictwa. TEMATYKA: "Rodzinna pamiątka, czy muzealny eksponat" - zwiedzanie Centralnego Muzeum Włókiennictwa połączone z informacjami pozwalającymi stwierdzić, czy pamiątki rodzinne będące w naszym posiadaniu poza sentymentalną, mogą mieć również wartość muzealną." Uczestnicy w grupach zwiedzali skansen oraz poszczególne wystawy poznając m.in. historię z życia łodzkich fabrykantów.

 19 MAJA - ART_INKUBATOR  


FOTORELACJA 

Piąte spotkanie Akademii Kultury Seniora odbyło się dn. 19 maja w Art Inkubatorze. Podczas spotkania zwiedziliśmy z przewodnikiem zmodernizowane wnętrza dwóch budynków, dawnych magazynów tkanin, które wchodziły w skład kompleksu fabrycznego Karola Scheiblera i Ludwika Grohmana, później Uniontexu a obecnie Art_Inkubatora w Fabryce Sztuki (ul. Tymienieckiego 3). Na zakończenie razem z kuratorem obejrzeliśmy wystawę "Wewnętrzna przestrzeń obrazu".

Najwytrwalsi po zwiedzaniu mogli dodatkowo udział w bezpłatnym koncercie: JACHNA/MAZURKIEWICZ/BUHL - koncert promujący album "Dźwięki Ukryte" - https://www.facebook.com/events/828411417289409/

 

21 KWIETNIA - TEATR NOWY  


FOTORELACJA 

Czwarte spotkanie Akademii Kultury Seniora odbyło się dn. 21 kwietnia w Teatrze Nowym . Tematyką spotkania była "Doktryna teatralna Kazimierza Dejmka". Dbałość o kulturę słowa, artystyczna precyzja w budowaniu przedstawień, dyscyplina pracy aktora – z tego słynął Kazimierz Dejmek. O tradycji staropolskiej, doświadczeniach liturgicznych czy o metamorfozach gatunku w spektaklach Dejmka krytycy i badacze teatru napisali już naprawdę wiele stron.

Podczas spotkania rozważania zostały uzupełnione o opinie i wspomnienia współpracowników. Co o estetyce teatru Dejmka mówili jego uczniowie, aktorzy – Jan Englert, Jan Kobuszewski, Gustaw Holoubek i wielu innych? Do czego służył czerwony notesik? Czy aktorzy ćwiczyli jogę? Dlaczego kierownik sceny nie miał lekko?
Wykład zostanał zilustrowany bogatym materiałem ilustracyjnym – dotychczas niepublikowanymi zdjęciami, a także fragmentami materiałów audio i video.

prowadzenie: Anna Ciszowska

 

17 MARCA - MUZEUM MIASTA ŁODZI 


FOTORELACJA

Trzecie spotkanie Akademii Kultury Seniora odbyło się dn. 17 marca w Muzeum Miasta Łodzi.  Tematyka spotkania: „Łódź dawniej i dziś” - niecodzienne spotkanie z przeszłością miasta i miejskiego Muzeum. Opowiedziana podczas wykładu historia była zestawiona z planowanymi działaniami instytucji upamiętniającymi dziedzictwo kulturowe Łodzi. W trakcie spotkania  nie zabrakło ciekawostek oraz mniej znanych faktów związanych  40-letnią instytucją oraz historią Łodzi. Uczestnicy mieli również możliwość zwiedzenia wybranych części ekspozycji m.in. makietę zaginionego kwartału, która jest prezentowana w siedzibie głównej Muzeum od września minionego roku. Prowadząca Anna Łagodzińska.

 

25 LUTY 2016 - TEATR MUZYCZNY W ŁODZI 


FOTORELACJA 

Teatr Muzyczny w Łodzi przygotował dla seniorów wyjątkową wyprawę w zaczarowany świat teatru. Uczestnicy spotkania zwiedzali kulisy oraz zaplecze jednej z największych łódzkich scen. O pracy na teatralnych deskach oraz o operetce jako gatunku opowiedział gość specjalny - śpiewaczka Anna Walczak.W ramach spotkania seniorzy mogli również wziąć udział w warsztatach emisji głosu. 

 

SPOTKANIE INAUGURACYJNE - 21 STYCZNIA 2016 


FOTORELACJA ZE SPOTKANIA 

http://uml.lodz.pl/miasto/aktualnosci/?news=29942​

Teatr Powszechny w Łodzi zaprosił seniorów do udziału w warsztatach teatralnych. Seniorzy podczas zajęc prowadzonych przez Andrzeja Jakubasa (aktora Teatru Powszechnego w Łodzi) mieli okazję zapoznać się z tajnikami sceny, sami stanąć na scenicznych deskach i obejrzeć teatr od kulis. Uczestnicy spotkania wysłuchali również wykładu nt. malowanej kurtyny "Zdumiewająco nieprzemysłowy duch " uzupełnianego ciekawymi i dowcipnymi anegtotami z życia teatru i aktorów. ​

 

 

KONFERENCJA DOT. AKADEMII KULTURY SENIORA 

http://uml.lodz.pl/miasto/aktualnosci/?news=29896&rok=2016-01