www.seniorzy.lodz.pl
Strona główna Facebook Bip

Piątek, 28 Kwietnia 2017


PROJEKT "60+WOLONTARIAT"

drukuj wpis

Projekt dedykowany osobom, które chcą być na bieżąco z wydarzeniami w Łodzi, spędzać aktywnie czas, brać udział w interesujących inicjatywach, poznawać nowych ludzi i służyć nabytą wiedzą swoim rówieśnikom. 

 

O PROJEKCIE "60+WOLONTARIAT" SŁÓW KILKA

Projekt dedykowany osobom, które chcą być na bieżąco z wydarzeniami w Łodzi, spędzać aktywnie czas, brać udział w interesujących inicjatywach, poznawać nowych ludzi i służyć nabytą wiedzą swoim rówieśnikom. 

CEL

Ideą projektu jest tworzenie grupy Seniorów - Liderów, którzy wiedzą nabywaną w trakcie comiesięcznych spotkań, dzielą się z rówieśnikami i bliskimi.

 

SPOTKANIA

Każde spotkanie otwiera wykład tematyczny. Po prelekcji koordynator projektu wręcza uczestnikom wykaz wydarzeń (sportowych, rekreacyjnych, kulturalnych, edukacyjnych,  zdrowotnych) odbywających się w Łodzi w najbliższym okresie oraz przedstawia projekty organizacji pozarządowych, w których osoby 60+ mogą brać udział, jako uczestnicy lub wolontariusze.

 

NAJBLIŻSZE SPOTKANIE - 10.04.2017

W kwietniu w ramach projektu „60+WOLONTARIAT” odbędzie się trzecia część szkolenia na rzecz poprawy przestrzegania zaleceń terapeutycznych przez pacjentów 60+, które poprowadzi Fundacja "Centrum Rozwoju Medycyny" współpracująca 
z Ministrem Zdrowia. 

GOŚĆ/TEMATYKA KWIETNIOWEGO SPOTKANIA:

Paweł Stelmach, prezes Łódzkiej Izby Aptekarskiej: 
- „ Czego pacjent może oczekiwać od farmaceuty? 
- „ Jak najlepiej przyjmować leki: najważniejsze zasady. Główne zagrożenia "epidemii" nadużywania leków". 

Pacjenci są zachęcani do przyniesienia swoich zestawów leków, prezes Stelmach pomoże w uporządkowaniu i ułożeniu w schemat terapeutyczny.

Spotkanie odpędzie się 10.04.2017 w godzinach 11:00 - 13:00 

 

ZAPISY

Na zakończenie spotkania koordynator projektu wręczy uczestnikom wykaz wydarzeń (sportowych, rekreacyjnych, kulturalnych, edukacyjnych,  zdrowotnych) odbywających się w Łodzi w najbliższym okresie. Osoby zainteresowane udziałem w spotkaniu prosimy o kontakt z Zespołem ds. Seniorów , aby umożlwić przygotowanie odpowiedniej liczby wykazów wydarzeń.


Zespół ds. Seniorów UMŁ
ul. Zachodnia 47
42 638 47 30 / k.jarosinska@uml.lodz.pl

PODSUMOWUJĄC

Jeśli chcą Państwo być na bieżąco z wydarzeniami w Łodzi, spędzać aktywnie czas, brać udział w interesujących inicjatywach, poznawać nowych ludzi i służyć nabytą wiedzą swoim rówieśnikom- zachęcamy do udziału w projekcie "60+WOLONTARIAT". 


 

SPOTKANIA ZA NAMI

17 lutego odwiedziliśmy z seniorami teatr Szwalnia. Podczas spotkania zaprezentowana została dotychczasowa działalność artystyczna i edukacyjna Teatru oraz Poleskiego Ośrodka Sztuki FILIA Karolew, a Nieformalna Grupa Teatralna opowiedziała o swojej pracy nad spektaklem "Jest tylko życie" w reż. Katarzyny Kuropatwy. Podczas spotkania odbyła się również prezentacja prac pani Anny Hertmanowskiej.

 

GALERIA

Podczas ostatniego w tym roku spotkania w ramach projektu "60+WOLONTARIAT" poruszona została tematyka manipulacji stosowanych przez sprzedawców - szczególnie istotna w okresie przedświątecznego "szału zakupowego". 
Wykład pn. "Techniki manipulacyjne: jak uniknąć niechcianych zakupów" poprowadziła Pani Jagoda Kropidłowska. 

 

GALERIA

Podczas listopadowego spotkania "60+WOLONTARIAT" "odbyła się prelekcja pt.„Choroby cywilizacyjne i otyłość” prowadzona przez Trenera Odżywiania z Klubu Zdrowia i Urody w Łodzi - partnera Miejskiej Karty Seniora. Na zakończenie spotkania uczestnicy mieli możliwość skorzystania z Bezpłatnego Pomiaru Tkanki Tłuszczowej.

GALERIA

Podczas październikowego spotkania projektu "60+WOLONTARIAT"gościliśmy przedstawicieli Narodowego Banku Polskiego, którzy poprowadzili prelekcje w ramach Akademii Dostępne Finanse.
W trakcie spotkania uczestnicy wysłuchali interesującego wykładu dot. cyberprzestępczości oraz wyłudzeń, odbyli również praktyczny kurs rozpoznawania autentyczności krajowych znaków pieniężnych. Ponadto Przedstawiciele Komendy Miejskiej Policji w Łodzi zapoznali seniorów z rodzajami narkotyków i dopalaczy występujących w Polsce oraz opisywali zachowania sugerujące zażywanie powyższych używek. 

HARMONOGRAM WYDARZEŃ, który wręczaliśmy uczestnikom na zakończenie spotkania dostępny w wersji do ściągnięcia pod adresem: http://seniorzy.uml.lodz.pl/w-2475.html​ ( na dole strony) 

 

GALERIA

W dniu 06.09.2016 odbyło się pierwsze powakacyjne spotkanie w ramach projektu "60+WOLONTARIAT”, które otworzyły przedstawicielki międzypokoleniowego zespołu Telefonu Życzliwości oraz Centrum Służby Rodzinie, zapraszając seniorów do udziału w swoich projektach oraz bezpłatnych warsztatach. Następnie odbyło się bezpłatne spotkanie z prawnikiem zorganizowane przez Fundację Polski Instytut Filantropii - Managera kampanii "Dobry Testament", w trakcie którego uczestnicy dowiedzieli się, dlaczego warto sporządzić testament i jak go napisać, aby zawrzeć w nim wszystkie istotne dla nas postanowienia. W spotkaniu wzięły również udział przedstawicielki Instytutu Spraw Obywatelskich ( INSPRO) oraz Stowarzyszenia mali bracia Ubogich.

 

GALERIA

Spotkanie z przedstawicielami Narodowego Banku Polskiego. Wykłady:  
"Obrót bezgotówkowy – korzyści i stereotypy – Pan Sławomir Kabza Gł. Specjalista NBP OO. w Łodzi
Kampania: Sprawdź zanim podpiszesz – Pani Iwona Czarnecka Specjalista  NBP 

 

GALERIA

W styczniu w ramach projektu "60+WOLONTARIAT" zaprosiliśmy Seniorów do teatru Powszechnego na inauguracyjne spotkanie Akademii Kultury Seniora - nowego projektu Zespołu ds. Seniorów realizowanego we współpracy z Wydziałem Kultury. Seniorzy podczas zajęc prowadzonych przez Andrzeja Jakubasa (aktora Teatru Powszechnego w Łodzi) mieli okazję zapoznać się z tajnikami sceny, sami stanąć na scenicznych deskach i obejrzeć teatr od kulis. Uczestnicy spotkania wysłuchali również wykładu nt. malowanej kurtyny "Zdumiewająco nieprzemysłowy duch " uzupełnianego ciekawymi i dowcipnymi anegdotami z życia teatru i aktorów. 

 

GALERIA

Spotkanie w Teatrze Arlekin , w ramach którego seniorzy mieli okazję spotkać się z autorką secesyjnego malarstwa na szklanej klatce schodowej oraz barwnych postaci arlekinów i klaunów na ścianie górnego foyer Tetaru oraz  zwiedzić instytucję wraz z kustoszem Galerii A. 

 

GALERIA

Wykład dr. P. Wierzbińskiego (psychiatry) o depresji w podeszłym wieku;
prelekcja Pani A. Leder ( rzecznika ŁOW NFZ) pt. „Jak wyjechać do sanatorium z NFZ”

 

GALERIA

Uroczyste otwarcie kolejnego sezonu projektu "60+WOLONTARIAT", podczas którego gościliśmy przedstawicieli: Teatru Muzycznego w Łodzi ( prezentacja oferty dedykowanej osobom 60+), Łódzkiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ ( propozycje dla seniorów związana z projektem NFZ bliżej pacjenta), Fundacji Subvenio wraz z   Seniorami- wolontariuszami Telefonu Życzliwości, Fundacji Activus (Edukacja seniorów. Nowy UTW w Łodzi: Akademia Seniora Activus)

 

GALERIA

Spotkanie z Rzecznikiem Prasowym ŁOW NFZ - Panią Anną Leder, która zapoznała uczestników ze zmianami w opiece medycznej, które weszły w życie z dniem 2 stycznia 2015 (m.in. skierowania do okulisty/ dermatologa, SZYBKA TERAPIA ONKOLOGICZNA), przekazała przydatne informacje dot. świadczeń przysługujących pacjentom, kolejek do sanatoriów oraz odpowiadała na pytania i nurtujące kwestie. Podczas spotkania Zespół ds. Seniorów wręczył uczestnikom Pudełka Życia.

 

GALERIA

Szkolenie z zakresu pierwszej pomocy. Prowadzący zajęcia - Pan Tadeusz Zagajewski - Prezes Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego

 

GALERIA

Wykład nt. pielęgnacji, profilaktyki i leczenia dysfunkcji stóp oraz zasad refundacji środków ortopedycznych i pomocniczych przez Narodowy Fundusz Zdrowia i Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych poprowadzony przez pracowników Sklepu Medycznego Brand Vital - ​Partnera Miejskiej Karty Seniora . Po wykładzie Seniorzy mogli skorzystać z bezpłatnego badania stóp skanerem.

 

GALERIA

Warsztaty myślenia lateralnego z elementami warsztatów szczęścia poprowadzone przez Panią Aleksandrę Piotrowską.

 

GALERIA

Wraz z uczestnikami projektu "60+WOLONTARIAT"odwiedziliśmy Pracownię Aktywizacji Osób 45+ działającą przy Powiatowym Urzędzie Pracy nr 2. Seniorzy zostali zapoznani z zasadami funkcjonowania Pracowni, działaniami podejmowanymi przez jej podopiecznych oraz warsztatami, w których biorą udział.

 

GALERIA

Wystąpienie przedstawicieli Miejskiej Komendy Policji w Łodzi, którzy poruszyli ważny temat- oszustw i przestępstw, na które osoby 60+ są szczególnie narażone. Podczas spotkania uczestnicy projektu "60+WOLONTARIAT" otrzymali Miejskie Karty Seniora, jako pierwsze osoby w naszym mieście.

 

GALERIA

Wykład Pana Zbigniewa Kwaśniewskiego - Miejskiego Rzecznika Konsumentów, dot. m.in. zagrożeń/ kruczków prawnych związanych z zawieraniem umów przez telefon, czy np. podczas prezentacji towarów. Na przykładach zostały omówione również kwestie spadkowe. 

 


GALERIA

Szkolenie dla przyszłych wolontariuszy połączone z warsztatami i konkursem porowadzone przez Panią Agatę Deszyńską z Biura Wolontariatu Caritasu

 

60+WOLONTARIAT W TVP KRAKÓW
https://www.facebook.com/media/set/?set=a.849446611752832.1073741866.644740068890155&type=3