www.seniorzy.lodz.pl
Strona główna Facebook Bip

Sobota, 22 Lipca 2017


Muzeum Miasta Łodzi zaprasza

drukuj wpis

w nadchodzącym tygodniu Muzeum Miasta Łodzi zaprasza na wykład towarzyszący wystawie „Bracia Hirszenbergowie - w poszukiwaniu ziemi obiecanej” oraz promocję kalendarzyków na 2017 r. i finał projektu aplikacji na smartfony do wybranych dzieł z Galerii Mistrzów Polskich

 


11 stycznia (środa), godz. 17:00
„Żyd wieczny tułacz” a dzieje prześladowań
Wykład towarzyszący wystawie „Bracia Hirszenbergowie - w poszukiwaniu ziemi obiecanej”
Prowadząca: Anna Łagodzińska
Miejsce: kawiarnia
Muzeum Miasta Łodzi, ul. Ogrodowa 15
Wstęp wolny
Więcej: http://muzeum-lodz.pl/pl/muzeum/wiadomoci/1341-yd-wieczny-tuacz-?from=calendar


15 stycznia (niedziela), godz. 12:30
Noworoczne niespodzianki w Galerii Mistrzów Polskich
Promocja kalendarzyków na 2017 r. i finał projektu aplikacji na smartfony do wybranych dzieł z Galerii Mistrzów Polskich
Prowadząca: Monika Nowakowska
Miejsce zbiórki: hol główny
Muzeum Miasta Łodzi, ul. Ogrodowa 15
Wstęp wolny
Więcej: http://muzeum-lodz.pl/pl/muzeum/wiadomoci/1342-oprowadzanie-po-g?from=calendar

 

„Aplikacje na smartfony do 10 wybranych dzieł z Galerii Mistrzów Polskich”

Fundacja Promocji Sztuki „Niezła Sztuka” nastawiona jest na promocję sztuki przy użyciu nowych mediów. Poprzez swój ogólnopolski portal o sztuce www.niezlasztuka.net, Fundacja dociera rocznie do ponad 500 tys. miłośników sztuki. Umiejętne wykorzystanie kanałów social media dodatkowo zwiększa zasięg treści edukacyjnych i zachęca czytelników do angażowania się w dyskusję o sztuce. 

W ramach wspólnego projektu „Aplikacje na smartfony do 10 wybranych dzieł z Galerii Mistrzów Polskich”, realizowanego we współpracy z Muzeum Miasta Łodzi, Fundacja Promocji Sztuki „Niezła Sztuka” przygotowała artykuły edukacyjne dotyczące wybranych dzieł z Galerii Mistrzów Polskich. Artykuły te zostały zamówione u historyków sztuki: dziennikarzy, krytyków, muzealników, badaczy z różnych miejsc w Polsce m.in. Urszuli Kozakowskiej-Zauchy z Muzeum Narodowego w Krakowie, Joanny Jaśkiewicz z Muzeum Sztuki w Łodzi, Michaliny Perugii, studentki Uniwersytetu Warszawskiego, którzy każde dzieło potraktowali indywidualnie, starając się wydobyć zeń maksimum historycznych ciekawostek, kontekst czasu i miejsca powstania oraz podkreślić wartość artystyczną. Artykuły zostały następnie zredagowane pod kątem atrakcyjności i przystępności merytorycznej dla odbiorcy-niefachowca a następnie nagrane przez lektorkę Agnieszkę Bombę w studiu łódzkiego radia ŻAK. W wersji tekstowej oraz audio przedstawiają czytelnikom i słuchaczom historię danego dzieła i jego twórcy oraz szerszy kontekst czasów, w których ono powstało, odkrywają ciekawostki i sekrety dzieła, czasami pikantne sekrety alkowy autora lub przeszłość kryminalną modela! 
Pierwszym opracowanym w ten sposób obiektem z Galerii był Autoportret Stanisława Szukalskiego, nastrojowy pastel sprzed 1912 roku, kolejne były prace takich Mistrzów polskiej sztuki jak Olga Boznańska, Julian Fałat, Wojciech Gerson, Wojciech Kossak, Wojciech Weiss czy Konstanty Laszczka, dziełem zamykającym ten poczet będzie nastrojowy pejzaż „Brzegi Dniepru – Pejzaż III. Ukraina” Jana Stanisławskiego, Mistrza pejzażu, którego twórczości dedykowana będzie kolejna wystawa czasowa w Aneksie Jednego Mistrza na okoliczność 110. rocznicy śmierci artysty.
Wszystkie opublikowane artykuły i podcasty są dostępne online na portalu fundacji  (www.niezlasztuka.net) a forma przygotowanych materiałów pozwala zwiedzającym Galerię Mistrzów Polskich na zapoznanie się z nimi w czasie zwiedzania Muzeum. Wystarczy do tego jedynie smartfon bądź tablet z dostępem do internetu.
Obok dzieł, których dotyczą artykuły, umieszczone są  tabliczki, zawierające link  oraz kod QR umożliwiające przejście do treści online. 
Docelowo projekt zakłada powstanie i sukcesywną publikację 10 artykułów dotyczących wybranych obrazów.

Umieszczenie zamiast opisu dzieła tylko kodu QR bądź krótkiego linka do treści online pozwala oszczędzić przestrzeń muzealną. Ważne też jest to, że pliki dźwiękowe nie są składowane na urządzeniu w muzeum, tylko są dostępne online. Można je sobie odsłuchać w trakcie zwiedzania – wtedy spełniają funkcje audioguida lub zapisać na smartfonie i odsłuchiwać w celach edukacyjnych w domu.

Umieszczenie artykułów i podcastów online na portalu Fundacji dodatkowo zapewnia promocję Muzeum i jego zbiorów wśród szerokiej, ogólnopolskiej publiczności portalu. 
Połączenie sił Fundacji Promocji Sztuki „Niezła sztuka” i Muzeum Miasta Łodzi dało efekt niezwykłej synergii. Dla Fundacji jest to fantastyczna okazja współpracować przy tak niezwykłych zbiorach, a dla Muzeum - nowoczesne udogodnienie dla zwiedzających, jak również możliwość promocji wśród czytelników portalu.

Tak nowoczesne podejście do promocji sztuki powinno zachęcić do odkrycia sekretów dzieł z Muzeum nie tylko jego stałych bywalców, ale również młodzież, która na co dzień bardzo intensywnie korzysta z nowych technologii. Warto też wspomnieć, że Muzeum Miasta Łodzi jest jedynym łódzkim muzeum posiadającym kody QR w mobilnej aplikacji.